O nás

Mongaguá je fotbalovo – futsalový klub, který založil Lukáš Pulko v Krásném Březně, dlouhodobě problémové lokalitě v Ústí nad Labem, která je nechvalně proslulá například dnes již historickou kauzou kolem Matiční zdi. 

Tým, jehož hráčská základna čítá přibližně 40 dětí ve věku od 6 do 18 let, převážně
z ústeckých problémových lokalit, se pravidelně schází ke společným tréninkům na sídlišti
v Krásném Březně, kde vzniklo nové hřiště právě díky iniciativě Lukáše Pulka a činnosti týmu Mongaguá. Z betonového plácku se stalo místo, kde mohou děti smysluplně trávit svůj volný čas a disponovat základním zázemím ke svému sportovnímu i osobnostnímu růstu. 

Činnost týmu Mongaguá Ústí nad Labem přesáhla také hranice tohoto města a rozšířila
se do dalších měst v České republice. Nyní tak Mongaguá disponuje pobočnými týmy
v Ostravě, Pardubicích, Plzni, České Lípě a ve Frýdlantu. Nejaktivnější je zakládající tým v Ústí nad Labem, ale velkou aktivitu vyvíjí také ostravská buňka pod vedením trenéra Jaroslava Horvátha. Dlouhodobým cílem je rozšířit pobočky do dalších českých měst, tím nejaktuálnějším je však materiální zabezpečení činnosti a organizace stávajících buněk Mongaguá.

Týmy Mongaguá napříč městy se pravidelně účastní fotbalových a futsalových turnajů, kde získaly několik cenných úspěchů. Ti nejlepší a zároveň nejsvědomitější hráči týmů Mongaguá následně přecházejí do dalších fotbalových a futsalových oddílů, kde mohou své sportovní snažení posunout na další úroveň a mohou se účastnit organizovaných celostátních soutěží.

V tomto ohledu je zásadní spolupráce s prvoligovým futsalovým klubem FC Rapid Ústí nad Labem, který s Mongáguou úzce spolupracuje od svého počátku a jehož mládežnické týmy hrají, stejně jako jeho dospělý tým, nejvyšší futsalové soutěže. Nejzářnějším příkladem této spolupráce je aktuálně sedmnáctiletý Daniel Hajaš, který se z týmu Mongaguá dostal až do futsalové reprezentace do 19 let a je v kádru “A” týmu prvoligového Rapidu. Mezi hráči Mongagáuy je však spousta dalších talentovaných hráčů, kteří mohou brzy následovat jeho cestu.

Mongaguá momentálně financuje svou činnost z podpory dárců a dotačních programů, které administrativně zaštiťuje právě FC Rapid Ústí nad Labem. V tomto ohledu byl velkým milníkem pobyt v Norsku, kde se tým Mongaguá, složený z hráčů všech poboček, zúčastnil fotbalového turnaje a zároveň absolvoval rozvojový program pro mladé v rámci norské organizace MOT, jež se zaměřuje na seberozvoj mladých lidí a prevenci před negativními patologickými jevy. Celá akce byla financována Norskými fondy a pro všechny zúčastněné se jednalo o skvělou zkušenost a získání jiné perspektivy na to, jak by Mongaguá mohla v budoucnu fungovat.

Jak to
začalo

Mongaguá vznikla v létě roku 2015 v době, kdy naplno probíhala kampaň SAY NO TO RACISM,
s níž Lukáš Pulko, zakladatel týmu Mongaguá, objížděl fotbalové a futsalové kluby po celé republice.

Nejen díky této aktivitě navázal kontakt s Rodrigem Tavernou, brazilským futsalistou, v té době hráčem mistrovské Chrudimi a také známou osobností, která již dlouhé roky žije díky své futsalové kariéře v ČR. 

A byl to právě Rodrigo Taverna, který přivezl z dovolené v rodné Brazílii dresy místního klubu Mongaguá de Praia a daroval je Lukášovi Pulkovi a tím spustil lavinu dalších událostí.
Lukáš se rozhodl rozdat darované dresy mezi děti, které pravidelně, ale neorganizovaně hráli na polorozpadlém betonovém plácku u panelového domu, kde Lukáš žije se svou rodinou. 

„Upřímně jsem z počátku nevěděl, co s tím. Bydlím ale na sídlišti a před barákem mám hřiště, kde si hrály děti. Vyšel jsem ven a dresy jim rozdal. A tak se zrodila Mongaguá Ústí nad Labem,“ přibližuje vznik Lukáš.

„Vzniklo to na popud toho, že jsem koukal na kluky, jak si venku hrají. Vlastně si nemají kde hrát. Nemají žádný směr. I ten jsem jim chtěl dát. A Mongagua tohle všechno řeší,“ vysvětluje na závěr.

Napsali
o nás

Slide

Deník Referendum
Fotbalová Mongaguá mezi paneláky: zboř zeď, oprav hřiště, hraj proti rasismu

2020

Slide

hatefree.cz
Je z romské rodiny, v Ústí dnes vede děti z ulice k fotbalu i úspěšnému životu

Slide

ustinadlabemdnes.cz
O sportování dětí z vyloučených lokalit s hejtmanem Bubeníčkem

Slide

RomeaTV
Jaroslav Horváth: Mongaguá vede děti ze sociálně vyloučených lokalit k úspěšnému životu

2019

Slide

ceskatelevize.cz
Cena GRATIAS TIBI medailonek

Slide

idnes.cz
Věřím, že se zúčastníme i Ligy mistrů, sní trenér fotbalistů z ghett

Slide

sever.rozhlas.cz
Lukáš Pulko se snaží dostat děti z ulice. Založil pro ně fotbalový klub Mongaguá

Slide

radiozurnal.rozhlas.cz
Lukáš Pulko založil fotbalový klub Mongaguá, aby dal klukům z ulice smysluplnou náplň volného času

2018

Slide

a2larm.cz
Mistr republiky v boxu a úspěšní fotbalisté z ghetta

Slide

a2larm.cz
Mistr republiky v boxu a úspěšní fotbalisté z ghetta

2017